O Miodzie

Przejdź do treści

O Miodzie

Pasieka - Roman Tański
Opublikowane według Roman Tanski w Pasieka · 26 Maj 2016
Tags: Miódnektarowyspadziowy

Miód ze względu na swoje pochodzenie możemy podzielić na:

Dodatkowo miód spadziowy możemy podzielić na:


  • ze spadzi z roślin liściastych
  • spadzi z roślin iglastych.

Miód nektarowy powstaje bezpośrednio z zabranego nektaru prosto z roślin, natomiast miód spadziowy jest zbierany z wydzielin mszyc i czerwców jaka pozostaje po strawieniu nektaru. Organizmy te wykorzystują większość białka z nektaru, natomiast pozostałe cukry, biopierwiastki i witaminy są wydalane z organizmu i zbierane przez pszczoły.

Miody spadziowe zawierają więcej enzymów i biopierwiastków dodawanych przez pszczoły, mniej natomiast kwasów

Miód w postaci płynnej to patoka, natomiast skrystalizowany to krupiec.


Jak rozpoznać prawdziwy miód?


Naturalnym procesem jakiemu podlega miód jest krystalizacja. Jej szybkość zależy od bardzo wielu czynników takich jak: temperatura, stosunek ilości glukozy do fruktozy, zawartości wody.

Wiele odmian miodów krystalizuję bardzo szybko, nawet po kilku dniach od odebrania np. rzepakowy, niektóre natomiast wyjątkowo wolno nawet parę miesięcy np. akacjowy.
Po skrystalizowaniu poszczególne odmiany miodów różnią się wyraźnie strukturą kryształków, jedne są wyraźnie gruboziarniste np. nawłociowy, inne natomiast zachowują konsystencję twardego masła.

Najczęstsze nie tyle co zafałszowania ale defekty miodu to:

  • zbyt duża zawartość wody – miód za wcześnie odebrany – miód ma konsystencję zbyt leistą nie tworzy charakterystycznego stożka przy nalewaniu przez co szybko fermentuję, łatwo się rozwarstwia.
  • miód przegrzany – w handlu największą popularnością cieszy się miód w postaci płynnej i dlatego wielu sprzedających rozpuszcza go
  • wytrzymanie w zbyt dużej temperaturze wyraźnie skraca ten proces, przy okazji pozbawia miód wielu cennych składników
  • miód zaatakowany przez drożdżaki i rozkruszki – na powierzchni pojawiają się białe wykwity które z czasem powiększają się, obniżają wartość użytkową miodu,
  • zanieczyszczenie pyłami przemysłowymi i samochodowymi.

W celu wykrycia zafałszowania miodu konieczne jest jego specjalistyczne badanie laboratoryjne, natomiast obecność cukru buraczanego możemy stwierdzić za pomocą refraktometru.


Jaki miód jest najlepszy?Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to w dużej mierze od naszego gustu smaku, przyzwyczajeń. Poszczególne miody różnią się znacznie składem i własnościami, Wielu przypisuje im cudowne wręcz właściwości ale trzeba jak zawsze i w tym również przypadku kierować się zdrowym rozsądkiem. Często zachwycamy się dobrze wypromowanymi światowymi markami miodów zapominając o tym, że wiele badań dowodzi wartości naszych rodzimych produktów.Created by KrisWEB All Rights Reserved
Wróć do spisu treści